• Muzu saklamanın en iyi yolu sap kısımlarını streç filme sarmaktır. Bu sayede bir haftaya kadar çürümeden muhafaza edebilirsiniz.
  • Yeşil, olgunlaşmamış muzu oda sıcaklığında saklayıp olgunlaştırmak için bir kasede olgun muzların yanına koyabilirsiniz. Muzları kahverengi kağıt poşette bekletmek ve içine elma veya domates eklemek olgunlaştırma sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca muzları normal oda sıcaklığında muhafaza etmenizi öneririz fakat güneş altında bekletmeyin.
  • Ham avokadonuzu olgunlaştırmanın en hızlı yolu kese kağıdının içine bir elma veya muz koyarak 2-3 gün bekletmektir. Eğer hemen olgunlaştırmak istemiyorsanız kese kağıdına sarmadan oda sıcaklığında 1 hafta kadar muhafaza edip tüketebilirsiniz. Buzdolabında saklamak olgunlaşma sürecini çok yavaşlatacağı için tercih etmemenizi öneririz.
  • Avokadonuzu olgunlaştırıp tüketmeye başladığınızda ise eğer avokadonuzun ikiye kesilmiş yarısını muhafaza etmek istiyorsanız meyvenin açıkta kalan kısmının kararmaması adına limon veya yeşil limon suyu sıkmanız önerilir. Limondaki asitler oksitlenmeyi ve kararmayı önleyecektir. Bu şekilde buzdolabında muhafaza etmelisiniz.